Doprava za 1 Kč. Využijte dopravu PPL na výdejní místa do konce března skoro zadarmo!

Hody, hody, doprovody, dejte nehty malovaný!

Velikonoční neděli slavíme první neděli po prvním jarním úplňku. Velikonoce jsou tedy svátkem pohyblivým a letos vyšly právě na konec března a začátek dubna. Prožijte společně s námi Velikonoce plné barev! Řídit se budeme velikonočním týdnem a začínáme kytičkami!

pexels-photo-372205

Pro připomenutí, jak vypadá velikonoční týden: 

Květná neděle - příjezd Ježíše do Jeruzaléma - začíná Svatý týden. Víte, proč květná? Podle palmových ratolestí, kterými lidé Ježíše vítali - u nás je nahrazujeme obvykle "kočičkami". 

Modré pondělí - nenáboženský název vycházející z lidových tradic - je to poslední masopustní pondělí. Název je zřejmě odvozen od látky, která se ten den vyvěšovala v kostele. V tento den by se nemělo pracovat!

Žluté nebo šedé úterý - nenáboženský název vycházející z lidových tradic - v domácnostech se obvykle uklízí

Škaredá nebo sazometná středa - nenáboženský název vycházející z lidových tradic - ten den se uklízelo, vymetaly se saze z komínů

Zelený čtvrtek - připomenutí poslední večeře Ježíše - je zdravé jíst něco zeleného, aby byl člověk zdravý po celý následující rok. Řílá se, že kdo se tento den ráno omyje ranní rosou, ten má pevné zdraví (a jistě i krásu) na následující rok rovněž zajištěno.

Velký pátek - připomínáme si den umučení Ježíše - pro křesťany to znamená přísný půst. Na Velký pátek se podle tradice otevírá země a vydává své poklady. V tento den se nemá nic půjčovat, ale ani darovat nebo prodávat. Na Velký pátek se nemá prát prádlo.

Bílá sobota - den pohřbení Ježíše a následně zmrtvýchvstání - v domácnostech se uklízí, pečou se mazance a velikonoční beránci, zdobí se vajíčka a také pletou pomlázky

Velikonoční neděle - Boží Hod Velikonoční - připomínáme si vzkříšení Ježíše a konec Svatého týdne

Velikonoční pondělí - Červené pondělí - pomlázka, velikonoční hodování - nenáboženská lidová tradice

 

Zdobíme vajíčka, malujeme nehty 

A co velikonoční symboly? Třeba zajíček a beránek. "Symbolika zajíce pochází z tradice oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre. Z jejího jména je odvozeno slovo Easter, anglický název křesťanských Velikonoc. Podle legendy bohyně Eostre proměnila ptáčka, který umrzl ve vánici, v zajíce. On pak z vděčnosti každé jaro kladl vejce jako pták". (*). Tolik tedy k tomu, proč zajíček nosí vajíčka! A jak je to s beránkem? "V židovské tradici představoval beránek Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé na Velikonoce pojídali beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta. V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa." (*). Pokud se týká beránka, rozhodně bychom neměli zapomínat na jednu z tradic, která na Velikonoce nabádá k darování drobných dárků, a to proto, aby nás právě "nepokakal beránek" :-)

Další nás určitě napadne vajíčko - symbol nového života. V našich zeměpisných šířkách barvíme a zdobíme vajíčka uvařená, případně vyfouknutá a tvoříme kraslice. Vajíčka dávají děvčata klukům na Velikonoční - Červené pondělí - za vyšlehání pomlázkou. Vajíčka se zdobí nejrůznějšími technikami - od tradičních barvení přírodními barvami až po vyvrtávání motivů vrtačkou.

Paralela s nehty je tu jasná - v pondělí si je nabarvíme na modro. V úterý na žluto/šedo a ve středu jdeme do šedých až černých odstínů. Ve čtvrtek jsou jasnou volbou nehty zelené. V pátek přirozené, nenápadné a v sobotu bílé - takže třeba francouzskou manikúru. Na neděli barevné variace a na pondělí rozhodně červenou! K takovému barevnému tvoření ale nutně potřebujeme nové barevné laky na nehty a barevné gel laky a barevné gely na nehty.

velikonoce-rocklac

Pokud rádi zdobíte, nezapomeňte na Nehtíku sledovat nové vodolepky, samolepky a Konad destičky. Tento týden si pořiďte například Velikonoční samolepky na nehty - kuřátka - za 25 Kč.

samolepky-velikonoce-kuratka-m

 

Inspirace pro svoje velikonoční nehty si můžete nadělit v naší velikonoční fotogalerii.

 

 

 

(*) zdroj: https://velikonoce.nasesvatky.cz/tradice

foto: www.pexels.com