Výdejní místo: Tusarova 11, Praha 7 | Otvírací doba Po-St-Pá 9:00 - 15:00, Út-Čt 9:00 - 18:00

Velikonoční gelové nehty

Inspirace pro Velikonoční gelové nehty. Pro každý den ze Svatého Velikonočního týdne je tu několik nápadů.

Květná neděle - příjezd Ježíše do Jeruzaléma - začíná Svatý týden. Víte, proč květná? Podle palmových ratolestí, kterými lidé Ježíše vítali - u nás je nahrazujeme obvykle "kočičkami". 

Modré pondělí - nenáboženský název vycházející z lidových tradic - je to poslední masopustní pondělí. Název Modré pondělí je pravděpodobně odvozen od látky, která se ten den vyvěšovala v kostele. V tento den by se nemělo pracovat ani nic dělat.

Žluté nebo šedé úterý - nenáboženský název vycházející z lidových tradic - v domácnostech se obvykle uklízí

Škaredá nebo sazometná středa - nenáboženský název vycházející z lidových tradic - ten den se uklízelo, vymetaly se saze z komínů

 

Zelený čtvrtek - připomenutí poslední večeře Ježíše - je zdravé jíst něco zeleného, aby byl člověk zdravý po celý následující rok. Řílá se, že kdo se tento den ráno omyje ranní rosou, ten má pevné zdraví (a jistě i krásu) na následující rok rovněž zajištěno.

Velký pátek - připomínáme si den umučení Ježíše - pro křesťany to znamená přísný půst. Na Velký pátek se podle tradice otevírá země a vydává své poklady. V tento den se nemá nic půjčovat, ale ani darovat nebo prodávat. Na Velký pátek se nemá prát prádlo.

Bílá sobota - den pohřbení Ježíše a následně zmrtvýchvstání - v domácnostech se uklízí, pečou se mazance a velikonoční beránci, zdobí se vajíčka a také pletou pomlázky

Velikonoční neděle - Boží Hod Velikonoční - připomínáme si vzkříšení Ježíše a konec Svatého týdne

Velikonoční pondělí - Červené pondělí - pomlázka, velikonoční hodování - nenáboženská lidová tradice

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.