Plíseň nehtů na nohou

Už samotné slovo plíseň v mnohém z nás vyvolá nelibé pocity. A co tepve když se plíseň usídlí na našem těle? "Posviťme si" na to, co plíseň způsobuje, jak onemocnění předejít a také jak se ho případně zbavit!

Plísňové onemocnění nehtů (onychomykóza) většinou plynule navazuje na mykózu kůže nohou. Z bříšek prstů se rozšíří i na pokožku nehtového lůžka a postupuje dále pod nehtovou ploténkou. Plíseň nohou může chytit každý z nás. Někteří lidé jsou k ní ale náchylnější a to především diabetici, lidé se zvýšenou činností štítné žlázy, oběhovými potížemi, oslabenou imunitou nebo ti, kdo prodělali léčbu antibiotiky. Častěji postihuje také osoby s nadváhou a se sklonem k nadměrnému pocení a sportovce.

Nejčastějším původcem plísně bývají mikroskopické houby napadající rohovějící vrstvy pokožky, či různé druhy kvasinek. Postižený člověk kolem sebe rozsévá malinké, prakticky neviditelné částečky kůže, na kterých se nacházejí zárodky hub. Tyto částečky se mohou nacházet na podlaze, v ručnících, žínkách, botách, posteli i prádle infikované osoby.

plisen-u-nohou-1

Krásné boty, ale především zdravé nohy bez plísně!

Jak lékař zjistí, že skutečně máte plíseň? K ověření plísňového původu se seškrabávají šupiny z okraje postiženého místa. Ty se poté posílají k mikroskopickému a kultivačnímu vyšetření. Nezbytným předpokladem přesného vyšetření však je, aby ložisko plísně nebylo několik týdnů ošetřováno antimykotickými léky. Doporučujeme tedy dříve, než přistoupíte k samoléčbě, navštívit lékaře.

Příznaky plísně nehtů

U plísňového onemocnění nehtů se nejprve na volném okraji nehtu objeví bílá nebo žlutá skvrna nepravidelného tvaru. Ta se pomalu rozrůstá na celou plošku. Nehet hrubne, ztrácí lesk a postupně mění barvu, žloutne a hnědne. Ploška se někdy odděluje od lůžka a drolí se. Nehet vypadá neesteticky, ale také může nemocného omezovat v běžných činnostech. Někdy totiž pořádně bolí, a to i když jste v klidu. Pokud jej neléčíte, začne zarůstat a zaněcovat se, případně se deformovat, a to je značně bolestivé. K houbové infekci se časem může přidat i bakteriální, což může být velká komplikace. Hůře se stanoví diagnóza a léčení je obtížnější a trvá déle.

Podle odborníků, plísňové onemocnění nehtů nohou zdaleka není jen kosmetickým problémem. U diabetiků a pacientů s tepennými uzávěry na dolních končetinách představuje vážné riziko. Ztluštělé a deformované nehty s ostrými rohy a hranami mohou způsobit na okolní kůži rány a tlakové vředy, ze kterých se může vyvinout sněť.

plisen-u-nohou-6

Už žádné schovávání, ale účinná léčba!

Přenos plísně nehtů

Plíseň nehtů je infekční, může se přenášet v rámci jednoho člověka, tedy z jeho nehtu na další nehet, nebo se infekce přenáší z jednoho jedince na druhého. Nejčastější je přímý kontakt s plísněmi či kvasinkami, respektive s jejich výtrusy. Některé mikroorganismy žijí na naší pokožce (nebo i uvnitř nás samotných), ale neškodí nám. Problém je, když nastanou pro ně výhodné podmínky a přemnoží se. Dojde k poruše rovnováhy a člověk onemocní. Ale samozřejmě některémikroorganismy jsou už primárně nebezpečné.

Pro nákazu plísní je tedy podstatné setkat se s infekcí - buď přímo nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů (bot, ručníku, nůžek...). Plísně milují vlhko, mokré ponožky nebo boty, teplo - uzavřené botasky během léta, kde se noha navíc i potí, takže se přidává vlhko. Ideálními procesy pro šíření plísně nehtů je pobyt ve společných sprchách a saunách. Také lidé, kteří mají nějakým způsobem oslabenou imunitu, jsou náchylní k tomu snadno se mykózou nakazit.

verejny-bazen

Ve veřejných bazénech je možnost nakazit se velmi vysoká.
Používejte tedy vlastní pantofle a po návštěvě si nohy důkladně umyjte dezinfekčním mýdlem.

Léčba plísně nehtů

Jedinou účinnou pomocí je houbu usmrtit nebo zastavit v růstu lékem ze skupiny antimykotik. Napadená část nehtu musí poté odrůst a nahradit se nehtem zdravým. V případě nohou to trvá 6 – 12 měsíců. Jsou možné dva přístupy: léčba celková a léčba místní.

  • Při celkové léčbě se antimykotika po podání ústy dostávají z krve do nehtového lůžka a tam působí. Jestliže je hladina antimykotika dostatečná, plíseň se už dál nemůže rozšiřovat a ničit další části nehtu. Tvoří se nový, zdravý nehet, který posunuje napadenou část. Celková antimykotika je nutné užívat denně, nebo v měsíčních cyklech.
  • Při lokální léčbě se antimykotika aplikují místně, to znamená přímo na nehet. Účinné látky pronikají do nehtu, kde ničí vlákna parazitujících hub. Lokální léčba je pro pacienta velmi šetrná a na rozdíl od léků užívaných vnitřně nemá vedlejší nežádoucí účinky.

 

Moderní účinná antimykotika ve formě antimykotického laku se na nehet aplikují jednou za týden (tento lak je na předpis od lékaře). V laku jsou vysoké koncentrace účinné látky, která působí na plísně i kvasinky dvojím efektem: zastavuje jejich růst a zároveň je hubí. Lak se nanáší na postižený nehet/nehty v tenké vrstvě jednou denně. Musí být aplikován na celý nehet a asi 5 mm okolní kůže. Pokud je to možné, nanáší se lak také pod volný konec nehtu. Ošetřené nehty se nesmí umývat dříve než po 6 hodinách, proto se doporučuje nanést přípravek večer před spaním. Léčba by měla trvat do té doby, než je infekce zcela odstraněna, což znamená, že nehet/nehty jsou zhojené/čisté nebo téměř zhojené/čisté a začínají opět růst zdravé nehty. Většinou je konce léčby dosaženo po 6 měsících u nehtů na rukou a 9 až 12 měsíci u nehtů na nohou. 

Existují ale i jiné druhy léčby nebo různé preventivní přípravky, které lze aplikovat doma. Jedním z nich je například chytrá houba Pythie. Chytrá houba je mikrobiologický predátor, který napadá patogenní kvasinky a plísně. Aktivně z nich čerpá živiny pro sebe. Zároveň produkuje enzymy, kterými kvasinky a plísně úplně zničí. Poté houba z místa nasazení mizí a dorůstá zdravý nehet.

Existují tři druhy tohoto produktu:

chytra-houba-plisen-nohou

Chytrá houba Pythie je biologický přípravek k boji s plísní nehtů.

Prevence plísně nehtů

Abychom se vůbec nenakazili, nebo aby nedocházelo k tomu, že se plíseň vrací, je nutné dodržovat preventivní opatření. Prevence spočívá v řádné léčbě všech nemocí, které se na nehtech objevují, dále v používání vlastních předmětů na hygienu nohou a rukou a v nošení bot do společných sprch a sauny. Dodržovaní hygieny nohou, pravidelná obměna ponožek - jak při denním fungovaní, tak při sportu. Správná volba obuvi - materiál by měl být prodyšný, aby dovolil kůži dýchat.

plisen-u-nohou-2

Důležité je v létě nohy často větrat a nenosit obuv, ve které se zbytečně potíte - nejlépe je být co nejčastěji naboso.

Aktivní pomůckou pro prevenci plísně u nohou je používání zásypových pudrů, doporučujeme opět s chytrou houbou Pythie Biodeur Prevent.

Pokud navštěvujete nebo provozujete pedikúru, je velice důležité dbát na hygienu jak při samotném úkonu, tak při sterilizaci používaných nástrojů. V provozovně by měl byt striktně dodržovaná sterilizační řád. Stejně tak je důležité dbát na desinfekci a správnou hygienu nástrojů, pokud si pedikúru děláte sama v pohodlí doma.

plisen-u-nohou-4

Abyste na dovolené byla na své nožky jenom pyšná! ;)

Uložit