Na svatého Patrika nehty jako zelená paprika

Den svatého Patrika oslavíme jako každý rok v zeleném! Kde se tato tradice vzala? A proč je vše zelené? To se dozvíte, když budete číst dál. A taky jak se připravit na tu pravou irskou párty. Možná nebude chybět ani zelené pivo!

pivo

Proč slavíme svátek svatého Patrika

Den svatého Patrika slavíme každý rok 17. března. Je to irský svátek, a tak se slaví nejen v Irsku, ale i v Severním Irsku, dále také na ostrově Montserrat a v kanadských provinciích Newfoundland a Labrador. Největší oslavy jsou tradičně v USA, v Kanadě a v Austrálii, protože právě v těchto zemích žije mnoho lidí s irskými kořeny. I v našich krajinách se s tímto svátkem pravidelně setkáváme, a to nejen v irských hospodách.

Svatý Patrik byl křesťanský mnich, který žil v 5. století. Pocházel z Velké Británie a v 16 letech byl unesen do Irska. Tam strávil 6 let, poté uprchl domů do Velké Británie. Stal se mnichem a do Irska se později vrátil jako misionář. Zemřel 17. března a začal být uctíván jako světec. Jsou mu zasvěceny mnohé kostely po celém světě a je to nejslavnější patron Irska. Symbolem svatého Patrika je zelený trojlístek. Údajně proto, že právě na trojlístku jetele vysvětloval při své misionářské práci princip Nejsvětejší trojice - Otce, Syna a Ducha svatého. Je tedy zajímavé, že ten, kdo je oslavován jako největší irský světec, byl původem vlastně Brit - nikoli Ir.

Odkaz svatého Patrika si lze připomenout například u Katedrály svatého Patrika v Dublinu, kde je vyznačeno místo, na kterém tento světec křtil první křesťany. Nejdůležitějším poutním místem je však hora Croagh Patrick. Zde světec v roce 441 trávil svůj čtyřicetidenní půst. Dnes na horu denně proudí zástupy lidí (nejvíce 17. března). Výstup není právě jednoduchou procházkou, k jejímu absolvování je zapotřebí dobrých bot a pevných kotníků. Na vrcholu hory se pak nachází malá bílá kaplička. Dalším místem v Irsku, kde se můžete přímo setkat s Patrikovým odkazem je ostrov Station Island v jezeře Lough Derg. Patrik zde strávil další ze svých asketických období. Ostrov byl poutním místem již ve středověku.(*)

stpatrickspromo

Na svatého Patrika - pije celá putyka

V dnešní době je den svatého Patrika dnem oslav, popíjení alkoholu - irského tmavého piva, nebo irské whisky - a hlavně zábavy. V ten den musí být všechno zelené. Pivovary vaří zelené pivo, pekaři pečou zelené donuty, všichni jsou oblečeni do zeleného oblečení, nalepují si zrzavé vousy, nosí zelené čepice a klobouky a nechybí samozřejmě ani trojlístky. A také čerstvé ústřice. Všimněte si, že právě nejrůznější soutěže v otevírání nebo pojídání ústřic se konají právě na svátek svatého Patrika anebo těsně před a po něm. Takže zkuste tento týden v sobotu večer zajít do jakékoli irské hospody a uvidíte sami.

donut

Jak na zelené nehty?

Na letoší oslavu dne svatého Patrika se samozřejmě musíme vyladit do zelena. Čím více toho bude, tím lépe! Nesmíme tedy zapomínat ani na nehty. Gelové nehty v zelené barvě snadno zvládnete s pomocí barevných gelů a gel laků. Zkuste třeba Nailee barevný UV gel 03 - nyní v akci za 70,- Kč (5 ml balení). Na akrylové nehty se na den svatého Patrika bude hodit třeba barevný akryl - neon green od Enii Nails (5 ml balení) za 80,- Kč. Pokud rády zdobíte, určitě pro tuto příležitost vyzkoušejte glittery nebo hologramové nítě v zelené barvě. Nitě se dají na přírodní nehet přichytit na podkladový lak a následně se použije lak na nehty pro zafixování.  Na gelové nehty se nitě nasypou pomocí pomerančového dřívka na modelovací gel, pak se přebytečné oklepou a nechají zapéct v UV lampě. Poté se nanáší vrchní gel. Barevné nitě se také dají vmíchat přímo do gelu nebo kombinovat s dalším zdobením. A samozřejmě můžete vyzkoušet i samolepky nebo vodolepky. Pro svátek svatého Patrika nabízíme přímo vodolepky Saint Patrick s těmi pravými irskými symboly. Zakoupíte za 19,- Kč.

Více inspirací na gelové nehty a zdobení na svatého Patrika najdete v naší fotogalerii.

 

(*) zdroj: http://www.radynacestu.cz/magazin/svaty-patrik/

foto: pexels.com

foto: https://www.google.cz/search?q=krispy+kreme+green+donut&client=firefox-b&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjbiIjX_unZAhXpKsAKHVdVCNoQ_AUICigB&biw=1600&bih=786#imgrc=NpQSQR1sXhdmrM:

foto: https://www.google.cz/search?q=zelen%C3%A9+pivo&client=firefox-b-ab&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjBj-eNgOrZAhXL2aQKHZqCADQQ_AUICigB&biw=1600&bih=786#imgrc=eFtZRr1AJF25AM: