Čarodějná noc plná kouzel a ohně

Kam letos vyrazíte na "čarodějnice"? Co vlastně víte o Filipojakubské nebo Valpuržině noci? Už jste někdy slyšeli o Beltain? A jak se na tento svátek připravit? Spousta otázek, ale nebojte, budou i odpovědi. A jistě najdete i inspiraci pro nápadité gelové nehty inspirované právě oslavami ženskosti, smyslnosti, ohnivé vášně. A na košťata klidně zapomeňte. Ta jsou pro letošní rok OUT!

 

Co je to vlastně za svátek, ty "čarodějnice" ?

V Německu a ve skandinávských zemích se tento svátek slaví jako Valpuržina noc. U nás je to pálení čarodějnic nebo se této noci také říká podle církevních svátků sv. Filipa a Jakuba - Filipojakubská noc. Podle Keltů je to Belatain (Beltine).  Snad se na nás nebude autorka následujícího příspěvku zlobit, že si půjčíme její text. Lepší a poetičtější vysvětlení jsme ale nikde neobjevili. A tak citujeme: "Svátek z dob pohanských Beltain (30. duben) je jeden z nejvýznamnějších keltských svátků. Původně byl slaven v noci před druhým úplňkem po jarní rovnodennosti, nyní je slaven 40 dnů po jarní rovnodennosti. Podle Keltů tímto svátkem začíná „světlá“ polovina roku, kdy je příroda probuzená a vitální, vše rozkvétá, sluneční paprsky probouzejí naše smysly a dávají nám novou sílu. Zatímco na Velikonoce se k poctě bohyně Ostarun (Easter) slavila probouzející se plodnost země, nyní nastal čas květu. Příroda je již probuzená, nastává čas lásky a radostného života plného plodnosti. Sexuální síly dosahují svého vrcholu. Aby se mohlo zrodit nové, je však třeba nejdříve zničit staré. To se provádí pomocí ohně. Beltaine znamenal ve starokeltštině „jasný a zářivý“ oheň".Tak vidíte, proto ty ohně.

"Zapalují se dva ohně. Jeden byl mužský, černý a druhý byl ženský, bílý. Mezi nimi se o půlnoci vztyčovala bříza (májka), ozdobená barevnými stuhami jako symbol oslavy plodnosti, růstu a života. Půlnoc znamenala přelom mezi temnotou a světlem, odchod temné poloviny roku a příchod světlé. Májka byla také spojením mezi Nebem a Zemí. V ohních se pálili slamění panáci. Pálili se na znamení konce temných časů. Muži a ženy pálili u svých ohňů vše staré a nečisté, co se nashromáždilo během zimy a přijímali novou sílu na nadcházející období. Poté spolu všichni až do rána tančili okolo májky a milovali se v přírodě. Děti zplozené o této noci bývají prý velmi šťastné."

"V předkřesťanských dobách se na Beltain setkávaly ženy, aby slavily svátek ženskosti a plodnosti. Šlo především o oslavu a uctění daru Velké bohyně svým dcerám, schopnosti dávat život. Ženy doslova tahaly své vyvolené do křoví, aby vyzkoušely, zda je tento muž schopen zplodit děti a být otcem. Tuto noc neplatily žádné závazky, muži i ženy si mohli sundat snubní prsteny a chovat se jako svobodní. Tyto praktiky měly také zabránit uzavírání neplodných manželství. Není divu, že se tyto svobodné, sexuálně nezávislé a sňatkem neposvěcené reje, církvi znelíbily. Křesťanští kněží začali podněcovat strach mužů z divoké, bezuzdné ženské sexuality, označili účastnice tohoto svátku za čarodějnice a upalovali je."A tady se dostáváme k tomu, kde se vzaly ty "čarodějnice".

Co je třeba 30.4.každopádně udělat? "Ráno na Beltain by si ženy měly omýt obličej v ranní rose, potom budou celý rok krásné, pletou věneček z jarních květin a háží do potoka, řeky či jezera. Žehnají tím vodě a též pozdraví její bytosti. Mohou také natrhat košíček jarních květů a postavit ho na práh tomu, kdo potřebuje pomoc a povzbuzení. Tato noc je pro čarování jako stvořená. Tančete, zpívejte, milujte se! Nezapomeňte si něco přát, až budete skákat přes beltainský oheň! Se svým milovaným vypijte společně číši vína, do které jste vložili čerstvý jarní květ. Je svátkem Velké svatby. Beltain oslavuje sexualitu, smyslnost, spojení, plození, rození, život, smrt, znovuzrození. Využijte tuto magickou noc k nějakému očistnému obřadu, k partnerskému rituálu nebo k obřadu plodnosti. Volejte měsíční bohyni Rhiannon a proste ji o lásku, sexualitu, vášeň a soucit. Pomůže vám také s tvořením, uměleckou inspirací a zhmotněním vašeho snu."

No řekněte sami, nebyla by škoda si tuto historku takto nepřečíst celou? Čerpali jsme na: https://www.ceske-tradice.cz/tradice/jaro/paleni-carodejnic/_zobraz=paleni-carodejnic---puvod-a-historie  (autor: Samantha Carther - Morrígan ní Boii)

gelove_nehty_carodejnice_ohen_10

Ohnivé nehty pro magickou noc

Tak co? Je to pro vás dostatečná inspirace pro letošní čarodějnice? Letos žádné koště, ale smyslnost, láska, ohnivá vášeň. K tomu se inspirujte v naší fotogalerii ohnivých nehtů. Pokud jsou takové nehty pro vás přece jen moc divoké, pak zkuste třeba jednoduché červené nehty - inspiraci najdete ve fotogalerii červených nehtů. Je i červená pro vás moc? Pak vyzkoušejte některé z našich gelových jarních inspirací - více ve fotogalerii jarních nehtů.

Nezapomeňte také, že barevné gel laky Enii Nails jsou nyní ve slevě! Nebo zkuste ohnivý LED/UV gel Hot and Cold, který vám ohnivé nehty na čarodějnice přičaruje pár tahy štětcem.

gel-lak-11-ml-tender-rose-nude-3321hot-cold-leduv-gel-5-ml-c.11-3276