S kódem "maj2024" máte 1. Máj s 20% slevou!! 🌷 Oslavte měsíc lásky a udělejte si radost!

Okusování nehtů

Okusování nehtů a nehtové kůžičky, nepříjemný zlozvyk, který se objevuje napříč všemi generacemi bez rozdílu věku. Kromě nehezky vypadajících rukou nám může přivodit problémy ve společnosti, snížit naše sebevědomí a přivodit i problémy zdravotní.
Okusování nehtů odborně nazývané onychofagie je velice nepříjemný zlozvyk, kterého se těžko zbavuje. Spouštěčem tohoto zlozvyku je nejčastěji nervozita, stres, vnitřní napětí, potlačovaný vztek. Děti nebo dospělé osoby trpící okusováním nehtů často tak činí nevědomě a nepřetržitě. Výsledkem jsou nejen okousané nehty, ale i nehtová kůžička kolem nehtů. Vznikající drobná poranění kůže (záděrky) jako důsledek tohoto zlozvyku jsou vstupní bránou pro infekce či plíseň nehtů. A stejně tak při kousání nehtů se do těla dostávají bakterie.
A v neposlední řadě ruce jsou naše vizitka. Okousané nehty budí špatný dojem, který může být jedním z důvodů, proč například neuspějeme na pracovním pohovoru.



Jak se zbavit okusování nehtů?

Metod, kterými se dá tohoto zlozvyku zbavit je několik. Důvodem je, že každý jsme jiný, tudíž i léčba závisí na konkrétním případu. Okusování nehtů má velice často psychologický podklad. Pozorujte, jaké situace jsou spouštěčem okusování nehtů. Velmi často mohou být příčinou i nadměrně ctižádostiví rodiče a tlaky z rodiny. Dítě přemíru stresu a tlaku řeší právě okusováním nehtů. Rodiče své děti kárají a trestají, ale k zbavení se tohoto zlozvyku tato cesta nevede. Odborníci doporučují dítě motivovat a chválit, když si nehty neokusuje. Další možností je používání hořkého laku, používání žvýkaček a zaměstnat ruce, aby dítě nemělo potřebu okusovat si nehty a hrát si s nehtovou kůžičkou (řešením mohou být gumičky, náramky a jiné). V případě, že všechny zmíněné metody selžou, doporučujeme kontaktovat dětského psychologa, který zjistí, kde je jádro problému.



Jednou z dalších možných příčin je nedostatek vápníku. Vápník jako minerální prvek je v našem těle zastoupen v největším množství (přibližně 1 – 1,5kg). Calcium je nezbytné pro růst kostí, jejich pevnost, zajišťuje činnost svalové a nervové soustavy, reguluje srdeční stahy a krevní oběh a má pozitivní vliv na zdraví pokožky a nehty. V lékárnách nebo mezi potravinovými doplňky můžeme zakoupit i kombinaci vápníku, hořčíku a zinku. Tato kombinace zajistí úspěšné vstřebání vápníku do kostí.


Pokožka rukou i nehty ocení péči v podobě balzámu, vazelíny či krému, které zahojí drobná poranění způsobená okusování nehtů a nehtové kůžičky. Můžeme použít jemnou vazelínu, kterou seženeme v lékárně nebo přírodní krémy například z bambuckého másla, které má výborné regenerační a hojivé účinky.

Zdroje informací:
http://www.uspesna-lecba.cz/
https://www.celostnimedicina.cz/