Zdravé zuby a dásně

Napadlo vás někdy, co všechno obsahuje zubní pasta, kterou používáme každý den? Zubní pasta spolu se zubním kartáčkem nám pomáhá zbavit naše ústa i chrup od zbytků jídla, zubního povlaku a výsledkem je svěží dech a zářivý úsměv. Výrobci zubních past se předhánějí v nabídce tohoto produktu. V regálech obchodů najdeme velké množství zubních past a každá se tváří jako ta nejlepší, díky které budeme mít zaručeně zářivě bílý úsměv jako hollywoodská hvězda. Děti zase ocení zubní pastu chutnající po ovocných žvýkačkách.


Pojďme si prvně říct několik zajímavostí z historie zubní pasty.


Zubní pasta má opravdu dlouhou historii, která sahá až do starověkého Egypta. I známá ptolemaiovská královna Kleopatra a její lid používal k čištění ústní dutiny směs obsahující sůl, pepř, mátové lístky a květy květin. Největší překvapením pro většinu z nás může být zjištění, že v Římě byla jako základní složka zubní pasty využívána lidská moč. Amoniak v moči obsažený účinně bělil chrup. Dnes je pro nás tato varianta nepředstavitelná, ale i tak mohla vypadat zubní pasta, která v průběhu staletí procházela nejrůznějšími změnami složení. Na počátku 19. století zubní pasta dosáhla své popularity a v kombinaci se zubním kartáčkem se stala součástí každodenní hygieny. Pasta byla směs peroxidu vodíku a sody. Od roku 1914 byl do zubní pasty přidáván fluorid jako významná látka snižující kazivost chrupu.


Zubní pasta je k dostání ve formě pasty nebo gelu. Lidé si mylně myslí, že napomáhá hygieně ústní dutiny tím, že odstraňuje zubní plak, zubní kámen a kousky jídla ze zubů (a jazyka). Tuto funkci činí – mechanicky – kartáček. Může také potlačit, omezit nebo zakrýt zápach z úst. Převážná většina lidí v rozvinutých zemích používá zubní kartáček a pastu několikrát denně.


Víte, které látky způsobují zářivě bílý americký úsměv, zdravé dásně nebo příjemnou chuť zubní pasty?


Fluorid

Obsah fluoridu v zubních pastách má zásadní význam v prevenci vzniku zubního kazu. Zubní pasty s fluoridy snižují při pravidelném používání kazivost chrupu o 20-30%.
Fluor je pro naše tělo prvek sice nutný, ale i velmi nebezpečný. Jeho nedostatek škodí, ale jeho přebytek snad ještě více. Při přebytku fluor se jeho soli akumulují v kostech – osteoskleróza, vzniká nadměrné zvápnění, změna růstu a kvality zubů (i jejich barvy), zbytnění a tuhnutí kloubů, kostní výrůstky. Velké dávky fluoru vychytávají hořčík z krve, tím mobilizují vápník z kostí, takže je odvápňují a způsobují „řídnutí kostí“.
Hodně fluoru bývá v čaji. Jedna sklenice čaje (po asi 5 minutách louhování) obsahuje asi 0,2 mg fluoru. Proto by se neměl pít často příliš silný čaj.
Některé zdroje uvádí, že požitím ve vodě rozpustných fluoridů, může dojít k těžkému poškození trávicího traktu a jater. Fluoridy zrovna tak mohou být jednou příčin nemoci štítné žlázy.




Aluminium hydroxide

Aluminium hydroxide (Hydroxid hlinitý) se v přírodě vyskytuje jako minerál gibbsit. Jde o bílý, objemný amorfní prášek bez chuti a zápachu, patří mezi nejstabilnější sloučeninu hliníku. V zubní pastě plní funkci změkčovadla, zvyšuje nebo snižuje viskozitu produktu. Aluminium hydroxide je schválen pro certifikovanou přírodní kosmetiku.

 


Protizánětlivé přísady
Protizánětlivými přísadami jsou mimo jiné rostlinné extrakty z heřmánku pravého, řepíku lékařského, šalvěje lékařské, myrhy a jiné přírodní extrakty, kterou jsou nejen šetrné, ale i uznávané pro jejich účinnost.

 

Koenzym Q10

Koenzym Q10 (Q10) je látka podobná vitamínům. Je životně důležitý pro zdravé fungování lidského těla. Přirozeně je přítomen ve všech buňkách lidského těla. Úlohou Q10 v organismu je produkce energie a zajištění důležité obrany. Zubní pasty obsahující koenzym Q10 podporují regeneraci dásní a přispívá k hojení a snižuje krvácivost dásní.


Adstringentní látky

Adstringentním (stahujícím) účinkem působí aluminium chlorhydroxyallantoinát, aluminium dihydroxyallantoinát, aluminium aceticotartarát (AAT), mléčnan hlinitý, vřídelní sůl. Výrobci zubních past někdy tvrdí, že pasty s těmito látkami „zpevňují dásně“, ale to je však značně přehnané. Tyto pasty pouze vyvolávají pocit stažení dásní, který však nemá žádný léčebný účinek.


SLS (Sodium lauryl sulfate)

Pěnidla a barviva nemají přímo čisticí efekt, ale pěnivost je spotřebiteli považována za důležité kriterium. Nejčastěji se jedna o sodium lauryl sulfate (SLS), které ovšem může způsobit větší výskyt ústních vředů (tzv. aftů) u některých lidí, kteří jsou na tuto látku citlivější, proto dražší pasty tuto látku neobsahují a to vede k snížení jejich pěnivosti.


Aby nám pasta chutnala…


Jaká pasta má nejlepší chuť by nám mohly povědět děti. A určitě i my, co už používáme zubní pasty pro „dospělé“ si vybavíme, chuť například zubní pasty Perlička. Aby zubní pasty dobře chutnaly, jsou do složení přidávána umělá sladidla. Nejčastěji ve složení můžeme najít sorbitol, alkoholový cukr, který se vyskytuje přirozeně i v přírodě v některých bobulích. Nicméně v těle se obtížně absorbuje a není vhodný pro malé děti. Nebo ve větších dávkách. Může způsobit podráždění žaludku, střevní potíže, nadýmání a plynatost.
Místo umělých sladidel se mohou používat i extrakty nebo silice z různých rostlin, které mají silné aroma – například eukalyptus, máta peprná a jiné. Všeobecně jsou preferovány sladké zubní pasty oproti pastám s příchutí bylinek.


K dostání jsou i speciální zubní pasty, které místo umělých sladidel obsahují extrakty a silice z různých rostlin, se silným aroma, například: eukalyptus, máta peprná, hřebíček a jiné. Tento druh past ovšem najdete většinou jen ve speciálních obchodech s přírodní kosmetikou. I když pasty s umělými sladidly jsou všeobecně více oblíbené, díky zvyšujícímu se zájmu populace o zdravý životní styl, vzrůstá počet těch, kteří chtějí přírodní alternativu zubní pasty nezatěžující zdraví.

 

Zdroje informací:

https://www.celostnimedicina.cz

http://tvoje-zdravi.webnode.cz