Plíseň nehtů

Jak poznáte plíseň na nehtech?

Prvním příznakem plísně je svědění mezi prsty doprovázené odlupováním kůže. Zpočátku plíseň napadá jeden nehet, nejčastěji palec a postupně se rozšiřuje i na ostatní nehty. Velké množství lidí prvnotní příznaky plísně bagatelizuje a nevěnuje jim příliš pozornosti. Zpravidla až v okamžiku, kdy se začnou objevovat nepatrné mléčné až žlutavé skrvny na nehtech a zhorší se kvalita nehtů, tak postižený vyhledá dermatologa či nejbližší lékárnu. Pak je samozřejmě boj s plísní obtížnější.

V pokročilém stádiu napadení plísní nehet zbytní, ztratí svůj lesk a může budit dojem, že jsou nehty jako „ze dřeva“. Nehty postižené mykózou nejen, že vypadají nehezky, ale mohou např. způsobit i bolestivou chůzi. Proto určitě neváhejte a navštivte odborníka. Dermatolog určí diagnózu nebo nechá udělat kultivaci plísně. Výsledek kultivace rozhodne, zda postačí zevní léčba v podobě masti či roztoku nebo bude potřeba přistoupit i k celkové očistě organismu pomocí medikamentů.

Tip: Není třeba se bát, že vám budou postižené nehty strženy. Tento způsob léčby je už zastaralý, bolestivý a není při ní dosaženo takové úspěšnosti jako při léčbě kombinované. A pokud i přesto vám doktor řekne, že jediné řešení je strhnutí nehtu, tak vyhledejte pomoc jiného odborníka, který vám nabídne šetrnější a efektivnější způsob jak se zbavit plísně na nehtech.

magazin-svetbot-m

Náchylnost k plísním v meziprstí a na pokožce nohou

Mykóza nohou je infekce, kterou se může nakazit člověk tím, že odrolenou šupinku kůže s plísní našlápne bosou nohou. Většinou se to stane na rizikových místech jako jsou například bazény a sauny, problém mohou způsobit i půjčené boty nebo pantofle na návštěvě nebo chůze na boso ve veřejných prostorách. Osoby postižené dermatomykózami nohou můžete potkat kdekoliv a lidí, které plísně mají, ale neřeší, je bohužel opravdu mnoho.Podle rozsáhlé studie z posledních let se zjistilo, že jen v ČR trpí mykotickým postižením nohou více než 60 % dospělé populace s meziročním nárůstem 2,5 - 8 %. Nejčastější výskyt je v meziprstních prostorách, pak na patách a ploskách.

Jak léčit plíseň nehtů?

Postižené nehty doporučujeme zkrátit na nejkratší možnou délku a daný nehet zbrousíme pilníkem či pemzou, aby se aplikovaný roztok či mast lépe dostali k postiženému nehtovému lůžku. Mazání antimykotickým krémem opakujeme každý den a nezapomínáme mazat i okolní pokožku a meziprstí.
K nejčastěji používaným přípravkům proti plísni jsou volně prodejné antimykotické krémy (např. Exoderil) či laky na nehty proti plísni. Plíseň nehtů na nohou pomáhají účinně řešit koupele nebo zábaly s přípravkem Chytrá houba Pythie Bio Biodeur. Je určený k péči o nohy se sklonem k plísním, potivosti a zápachu. V případě plísně na nohou se doporučuje dodržovat i další opatření jako např.: nosit bavlněné ponožky, nenosit cizí obuv, nosit prodyšnou obuv, vyhýbat se pobytu ve vlhkém a uzavřeném prostředí a dodržovat správnou hygienu zahrnující pravidelné mazaní antimykotickými přípravky.

Mějte, ale na paměti, že při léčbě je důležitá důslednost a velká míra trpělivosti. Plíseň je velice odolná a k úplnému vyléčení většinou dochází po několika měsících až roce, kdy pravidelně ošetřovaný postižený nehet úplně odroste. Po vyléčení se doporučuje preventivně 1krát týdně mazat dříve postiženou oblast antimykotickým krémem, aby se předešlo recidivě mykózy.

chytra-houba-pythie-bio-biodeur-3x5g-m

Babské rady na plíseň nehtů

Koupele
• Jako preventivní či podpůrný prostředek k léčbě různých obtíží jako plísňové infekce doporučujeme používat sůl z mrtvého moře s esenciálním olejem Tea Tree. Sůl stimuluje metabolické funkce v buňkách a podporuje tak jejich očistu.
• Při zánětech nehtových lůžek provádějte koupele rukou nebo nohou v odvaru slézu. Nejvhodnější je divoce rostoucí sléz. Potom můžete nehtová lůžka potřít měsíčkovou mastí. Do 5 lžic oleje dejte 1 lžíci nakrájených listů lichořeřišnice nebo jmelí bílého. Povařte 4 minuty a nechte 10 minut vyluhovat. Do oleje pak nehty namočte nebo ho vmasírujte do nehtových lůžek.
Plíseň nehtů nejlépe vyženete horkým octem (co snesete), do kterého namočíte prsty. Pak je opláchněte a natřete nehty olejem. Aplikujte 3x týdně.
• Na zpevnění a pružnost nehtů pomáhají koupele v odvaru z řepíku lékařského. Hrst sušeného řepíku vařte 5 minut ve 250 ml vody, 10 minut vyluhujte a potom sceďte.

sul-z-mrtveho-more-s-tea-tree-doza-m

Jak se vyhnout plísni nehtů?

• Dodržujte hygienu.
• Noste vzdušnou obuv, bavlněné ponožky
Nenoste cizí boty a ani si nepůjčujte obuv na sport. Pokud jste nějaké dostali, tak je nejprve vydezinfikujte.
• Nohy by nikdy neměly dlouho zůstat v uzavřeném a vlhkém prostředí.
• Po návštěvě veřejných bazénů ošetřete nohy dezinfekcí, dejte nohy na deset minut do vody s rozpuštěným hypermanganem nebo do octové vody.
Nenoste často neprodyšnou obuv nebo holínky.
• Jste-li na návštěvě, nenoste jejich přezůvky nebo si noste svoje.
• Nikdy nepoužívejte společné ručníky a ostatní hygienické potřeby, a to ani s dalšími členy domácnosti!
Obuv pravidelně dezinfikujte speciálními prostředky.
Denně si vyměňujte ponožky a pravidelně vyměňujte ručníky.

Při plísni na nehtech zapomeňte na umělé nehty!

Gelové a umělé nehty rozhodně nejsou v této situaci řešením. Naopak ji mohou zhoršit. Stejně tak se při léčbě nedoporučuje aplikovat na postižené nehty klasické barevné laky. Cílená péče o nehty ale samozřejmě pomáhá, tedy i pedikúra. Je ale nutné upozornit pedikéra, že máte plíseň na nehtové ploténce, a léčit ji ve spolupráci s kožním lékařem. Nejdůležitější je ovšem domácí péče a hygiena. I zde je třeba používat jednorázové pilníky (brusný papír, který po opilování vyhodíte) a dezinfekci ostatních nástrojů (nůžky, štipky a podobně).

Použita fotografie z webu magazin.svetbot.cz