10 věcí, na které si dát u nehtů pozor
Každý z nás jistě touží po dokonalém a bezchybném vzhledu, do kterého spadají i krásné pevné a zdravé nehty. Jak toho ale dosáhnout? Čemu se vyvarovat? Představíme si 10 věcí, na které si dát pozor při péči o nehty.
Hygiena
Mytí rukou je samozřejmě základ, ovšem i tady se dá najít nějaké to ale… Mýdlo! Vybereme raději šetrné, které nebude naše nehty vysušovat. Přírodní mýdlo se změkčujícími složkami jako aloe vera nebo různé oleje poskytne daleko lepší péči našim nehtům a citlivé kůžičce okolo než nadměrně parfemované pěnící mýdlo plné syntetických sulfátů.
A pod heslem „všeho moc škodí“ si v tomto případě představíme nadměrnou vlhkost, které bychom se měli určitě v případě nehtů vyvarovat. Pokud budou naše nehty vystaveny stálé vlhkosti, hrozí jim například napadení plísní, kterého se budeme těžko zbavovat. Tomu předejdeme pečlivým vysoušením rukou po koupeli nebo použitím ochranných rukavic při mytí nádobí, vytírání a podobných aktivitách.
S nehtovou plísní jsou také spojené veřejné prostory (bazény, sauny, atd…) právě tam musíme obzvláště dbát na hygienu. Důkladně si umyjeme nehty s použitím správného mýdla a vysušíme vlastním ručníkem. V případě nehtů u nohou si oblečeme bavlněné ponožky, ve kterých se noha nepotí a nezadržuje se v okolí nehtu nadměrná vlhkost.
Infekce
Velmi často a úzce spojována s hygienou. I to je jedním bodem prevence infekce nehtů – šetrná hygiena bez použití agresivních kosmetických přípravků. Příčinou bývá často i kousání nehtů, tříska pod nehtem, neprofesionální modeláž nehtů.
Pro úpravu kůžičky okolo nehtu používejte vždy pomerančové dřívko, protože jejím zastřiháváním může dojít k malému poranění, následnému zanícení a infekci.
Poznáme ji podle bolesti nehtu na dotyk, zarudlých míst, podrážděnosti nebo otoku. Rozeznáváme spousty druhů infekcí, ve všech případech je však nutná včasná léčba. Při rozsáhlé infekci hrozí deformace nehtu a jeho následné odstranění.
Stříhání nehtů
Patří do seznamu naprosto běžných úkonů, nehty si stříhá opravdu každý. Na povrch vyvstává otázka: Jak si správně zkracovat nehty a co se může stát při špatném způsobu?
V první řadě bychom nehty měli stříhat na vícekrát. Pokud se budeme pokoušet nehet zastřihnout jedním pohybem, podstupujeme riziko následného třepení a popraskání, tomu se také lépe vyvarujeme po koupeli, kdy je nehet změklý. Lepší volbou jsou kleštičky na nehty než nůžtičky.
Další problém, kterého se zbavíme správným stříháním nehtů, je zarůstání nehtů. Tady jde jen o tvar, do kterého nehet vytvarujeme. Vždy proto volíme oblouček!
Pilování nehtů
Že tady nejde nic zkazit? Omyl. I při špatném pilování nehtu přispíváme k jeho třepení. Důležité je tedy pilovat pouze jedním směrem, nikoli jednou doprava a jednou doleva.
Špatným pilníkem si také příliš nepomáháte, je jich spousta druhů – tvrdý pilník nehet poškodí a jemný vám zase nepomůže ve tvarování. Obecně pro nehty na rukou hledejte skleněný pilník a jeho tvrdost si pak zvolte podle potřeby.
Zima a změny teplot
Nejen naše kůže v zimně trpí. Jsou to i nehty, kterým vadí přílišný chlad a náhlé teplotní změny (venku a v budově). Právě v zimních měsících musíme o ruce více pečovat.
Jak?
- Nepřehánějte to s mytím rukou a používejte mýdlo s hydratační složkou.
- Používejte hydratační krém.
- Chraňte ruce před zimou
- Promazávejte nehty kokosovým olejem.
- Používejte nehtovou výživu.
Vzhled přírodních nehtů
Mnoho žen si nehty lakuje, nosí gelové nebo akrylové nehty, někdy je ale důležité, podívat se na naše přírodní nehty. Mohou totiž prozradit i to, co my sami netušíme.
Co tedy nehty prozrazují o našem zdraví?
- Drážky na nehtech: poukazují na špatnou syntézu bílkovin v důsledku stresu nebo nevhodné stravy.
- Odlupování nehtů: značí buď napadení plísní, nebo špatnou činnost štítné žlázy, případně náchylnost nehtu na dlouhé máčení.
- Tmavá místa: symbol pro problémy s ledvinami.
- Proláklina: důlek v nehtu signalizuje kožní problémy.
- Žloutnutí: nejčastěji zapříčiněno častým lakováním nehtů.
- Černé nebo hnědé skvrnky: buď důsledek drobného poranění, nebo příznak infekce srdeční chlopně.
- Bílé skvrnky: pouze důsledek drobného poranění, nic vážného.
Kousání nehtů
Tento zlozvyk neškodí jen vašim nehtům v podobě mechanického narušení, ale i vám v podobě spousty bakterií schovaných právě na nehtech. Tohoto zlozvyku nebývá jednoduché se zbavit, pro tyto případy najdete v drogeriích hned několik produktů…
Jaké je ale riziko kousání nehtu, když pomineme poškození? Například dopomáhá k infekci nebo plísním v nehtech. Celkově přitahuje nehtová onemocnění, proto je lepší se ho vyvarovat.
Nedostatek vitamínů
Jak už jsem zmínila, z nehtů se dá vyčíst ledasco o našem zdravotním stavu. Pojďme se teď ale podívat na to, jaké vitamíny prospívají krásnému vzhledu našich nehtů.
Jestliže problém spočívá v růstu nehtů, pak je vhodné doplnit vitamíny A, C, H, B12 a B9. Dostat je do sebe můžeme lehce, prostě přidáme určité potraviny do našeho jídelníčku. Vitamín A je obsažen v jablkách, melounech, nebo mléku. Vitamín C získáte kromě citrusů z jahod, borůvek nebo i rajčat. Vitamín H se skrývá například ve vejcích. Vitamín B12 se nejlépe získává z jater, ryb a vajec. A vitamín B9 dobře doplníte listovou zeleninou.
Máte-li problém s křehkými a lámavými nehty, chybí vám nejspíše železo, zinek a vitamíny B komplexu. Opět se dají lehce doplnit vhodnou stravou. Zinek se skrývá často v mořských plodech a mase obecně. Železo je hlavně v červeném mase a fazolích. A vitamíny B komplexu hledejte v játrech, lososu, květáku nebo v mrkvi.
Nebezpečné laky
Tím mám na mysli toxické, ale jaké to jsou a co jsou ty toxické látky? Chemické látky běžně nacházené v lacích na nehty jsou tyto: Formaldehyd, Dibutylftalát a Toluen. Abychom se vyvarovali těmto škodlivým látkám, měli bychom dodržovat pár zásad:
- Číst složení na laku.
- Lakovat si nehty u otevřeného okna.
- Nelakovat si nehty příliš často.
Odlakovávání
I tohle může být škodlivé pro vaše nehty. Rozhodně zapomeňte na sloupávání laku nehtem, tím si s barevnou vrstvičkou laku strháváte i tenoučkou vrchní vrstvu nehtu a poškozujete ho. Raději volte vatový tampon a odlakovač (ideálně bez acetonu).
Pokud nosíte gelové nebo akrylové nehty, zajděte si ke své manikérce, která vám je odstraní odborně bez poškození vašeho přírodního nehtu. Rozhodně se nesnažte odstranit gelový nehet doma, mohla by z toho být pěkná patálie!