S kódem "maj2024" máte 1. Máj s 20% slevou!! 🌷 Oslavte měsíc lásky a udělejte si radost!

Mikulášská nadílka

Do Vánoc zbývá necelý měsíc. Nedávno jsme ještě řešili babí léto a krásný podzim a příští týden už máme Mikuláše. A proto je třeba se připravit na nadílku i úpravu nehtů pro tuto příležitost. 

andel cert

 

U nás si od dětství pamatujeme Mikuláše jako pána v biskupském hávu s dlouhými vousy, který je doprovázen zlým čertem a laskavým andělem. Tato trojice chodí v předvečer svátku svatého Mikuláše a navštěvuje dům od domu, rodinu od rodiny a děti musí recitovat básničky, zpívat písničky anebo jinak "dokazovat", že byly po celý rok hodné a že si zaslouží nějaký ten malý dárek. Dříve to bývala jen nějaká malá sladkost nebo jablko a kousek uhlí - to od čerta. Dnes děti od Mikuláše dostávají hlavně hodně čokolády a bonbonů. Stejně jako Vánoce, tato tradice se ale stále uchovává, a to je dobře. A tak rok co rok se nějaké dítě rozpláče a schovává se za maminku nebo tatínka, protože se bojí čerta. Někteří z nich jsou - třeba v moderních maskách - hodně strašidelní. Je zajímavé, že si to ale všichni z dětství pamatujeme a pro své děti pak tyto tradice udržujeme. 

Víte, kde se ta tradice vůbec vzala?

Svatý Mikuláš se narodil někdy kolem roku 270 v městě Patra v Malé Asii. Pomáhal chudým a věřícím, předával křesťanství. Zemřel 6. prosince v polovině čtvrtého století našeho letopočtu a pohřben byl v Myře. Vypráví se o něm mnoho příběhů, o kterých se neví, zda jsou nebo nejsou pravdivé. Tradice nadělování dárků pochází asi z desátého století. V Německu v klášterních školách vždy jeden z chlapců nosil berlu a představoval tak nejvyššího představeného a na jeden den se vždy stal - právě na svatého Mikuláše - pánem celé školy. V rámci těchto her se dětem nadělovaly dárky, ale zároveň se bilancovalo - zda byly hodné, nebo zlobily. A to později převzali právě čert s andělem. 

A jak je to s tou punčochou, ve které někdo najde sladkost a jiný uhlí? Svatý Mikuláš prý obdaroval tři dívky z chudé rodiny třemi měšci se zlaťáky, aby jejich rodina měla peníze na věno. Každé z nich hodil tajně měšec s penězi v noci oknem a jedné z nich měšec spadl náhodou do punčochy, která tam visela vypraná. Dívka se ráno probudila a v punčoše na ní čekalo překvapení. 

Z historie ale zpět do přítomnosti. Oblíbené jsou nyní - nejen u dětí - mikulášské besídky. Tam je na zmíněnou trojici dětí obvykle více a baví se při tom rodiče i děti. Třeba se na takovou mikulášskou besídku chystáte anebo ji dokonce i pořádáte. Pak je třeba doladit outfit. No a k tomu musí ladit samozřejmě i nehty. 

Čertovské nehty

Dominantními barvami pro všechny čertice budou černá a červená - to se rozumí - barvy pekelné. Protože se jedná hlavně o ten jeden večer, nemusíme se nijak omezovat a zkusit třeba zajímavé zdobení. Samolepky, vodolepky, laky na nehty, barevné gely nebo gel laky. Budou se hodit i glitry. Inspiraci pro čertovské nehty naleznete v naší mikulášské galerii.

velikonoční_gelové_nehty_černé7 velikonoční_gelové_nehty_červené2 Gelove_nehty_festival_cerne_5

Nehty pro éterické anděly

Andělky si mohou na mikulášskou besídku opatřit nehty v barvách bílé, zlaté nebo stříbrné, béžové , růžové nebo bleděmodré. Glitrové laky, třpytky a kamínky, ty se budou tentokrát také hodit. Inspiraci naleznete opět v naší mikulášské galerii. 

Gelove_nehty_plesove_1 Nehty_do_tanecnich_laky_na_nehty_16 Nehty_do_tanecnich_laky_na_nehty_10

 

Mikulášská nadílka

Pokud nechcete zůstávat jen u tradičního ovoce a sladkostí, můžete třeba své dospívající dceři koupit netradiční dárek do mikulášského balíčku. Co třeba veganský lak na nehty benecos nebo balzám na rty benecos. Mladé slečny dnešní doby určitě ocení, že výrobky značky benecos nejsou testovány na zvířatech a neobsahují žádné živočišné složky, neobsahují parafíny, parabeny, silikony, PEG (sloučeniny polyethylenglykolu), syntetické barvy a vonné látky. 

lak-na-nehty-benecos-oh-lala benecos-natural-lip-balm-1 sharp-ros-2440

Nezapomínejte, že Vánoce se blíží. Prohlédněte si naše vánoční tipy na dárek.Třeba najdete pár dárků pro maminku, babičku, tchyni, sestru, švagrovou, dceru, kamarádku, kolegyni z práce, spolužačku ... no a třeba i pro manžela nebo přítele. A pokud nevyberete konkrétní dárek, zvolte třeba dárkový poukaz. Ten udělá radost vždycky. 

Znáte nějakou mikulášskou básničku? Napište nám ji. A užijte si Mikuláše - bez uhlí v punčoše!