Velikonoční zdobení nehtů

Velikonoční zdobení nehtůjarni-kvety

 

Jaro klepe na dveře a spolu s ním přichází delší dny, prohřáté prvními paprsky jarního slunce. Začínají rozkvétat zahrady do nejpestřejších barev a upozorňují na nejkrásnější roční období plné života. Pojďte si s námi připomenout nejdůležitější svátek jara, a to Velikonoce. A pochopitelně si řekneme, jak toto roční období zahrnout i do naší manikúry, aby to byly svátky jara, se vším všudy. Odložíme na nějaký čas tmavé a zemité barvy, a vyměníme je za živé, rozzářené barvy, které k jaru bezesporu patří.

Nyní je čas popustit uzdu své fantazii, nebát se být alchymistou a experimentovat, zkusit si různé květinové motivy například pomocí nálepek, kterými můžete vdechnout vaší manikúře nový život či vytvořit duhové nehty pomocí hot and cold LED/UV gelu od značky Enii nails.


Ale začněme postupně od začátku...

Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanský svátek, který je oslavou zmrtvýchvstáníJežíše Krista. K tomu došlo třetího dne po jeho ukřižování. Stejně tak jsou Velikonoce svátek, kterým se oslavuje probuzení přírody ze zimního spánku a příchod jara. S těmito oslavami jsou spojené určité tradice a symboly, které si přiblížíme.

Jen tak pro zajímavost víte, jak zjistit datum tohoto pohyblivého svátku? Velikonoce a jejich datum pro ten který rok vypočteme takto: V kalendáři vyhledáme, kdy je měsíc v úplňku poprvé po prvním jarním dni (vždy 21. březen). Velikonoční neděle je potom ten rok první neděli po takto vypočteném prvním jarním úplňku.

Když se řeknou Velikonoce většina z nás si představí vajíčka malovaná voskem a barvená do pestrých barev, pečení beránka, chlapce a muže chodící od domu k domu s pomlázkou, čekající až se otevřou dveře, v nichž bude stát paní domácí, kterou poté za odříkání koledy pánové vyšlehají ručně pletenou pomlázkou. Jako poděkování pánové dostanou malované vajíčko. A žena bude celý rok zdravá, plná síly a energie, kterou jí předá mladé vrbové proutí, ze kterého je pomlázka spletena. A proto se vyplatí milé dámy těch pár ran pomlázkou vydržet. Co říkáte? ;-)

velikonoce

Tento svátek můžeme charakterizovat i několika známými symboly.

Kříž
Kříž je významný symbol propojení pozemského a božského světa. Je spojován především s křesťanstvím, z důvodu ukřížování Ježíše Krista.

Vajíčko
vajíčko je od pradávna symbolem plodnosti, úrody, života, návratu jara, slunce a i symbol bezpečí. Už ve starověkém Egyptě či Persii se na svátky jara barvila červeně vajíčka (červená jako symbol dělohy). Tradice spočívající ve zkrášlování vajíček pomocí barev a různých kreseb se zachovala dodnes.

Jedna z legend praví, že během putování po světě se Ježíš a svatý Petr zastavili u statku chudé hospodyně, která jim ve svém stavení umožnila strávit noc. Ráno ovšem celá nešťastná zjistila, že vzácným hostům nemá, co nabídnout k snídani. Naštěstí ve stejném okamžiku zakvokala slepice v kurníku. Hospodyně běžela do kurníku a našla tam čerstvě snesené vejce, které opekla v popelu a vzácným hostům nabídla. Po odchodu Ježíše a svatého Petra chtěla hospodyně uklidit skořápky, ale místo nich na stole ležely kousky zlata.

Víte, jaký význam mají barvy, kterými jsou vajíčka nejčastěji barvená?

ČERVENÁ = láska, nový život, ochrana před démony, krev Ježíše Krista
ZELENÁ = mládí, příroda, jaro, život
ŽLUTÁ = světlo, slunce, asociace se zlatou z legendy o Kristovi a proměně skořápek vajíčka na zlato
MODRÁ = čistota, víra, svěcená voda

velikonoce-vajicka
Ve východní tradici jsou vajíčka červená a symbolizují krev Krista

Beránek

Pod pojmem velikonoční beránek si každý představí sladkou moučníkovou pochoutku, pečenou ve formě, tvaru beránka.

Jako symbol byl a je znám nejen v křesťanství, kde je jeho význam spojen s Ježíšem Kristem, který je také nazýván Božím beránkem.

Pomlázka

velikonocni-pomlazkaNejstarší zmínka o pomlázce je z 14. století.Jedná se o svazek spletených vrbových proutků sloužících k šlehání dívek a žen o Velikonočním pondělí, který může být upleten až z 24 proutků o délce až 2 metry.Pomlázka je zakončena pletenou rukojetí a ozdobená barevnými stužkami.

Pomlázku musel umět uplést každý chlapec a podle tradice muži při hodování pronášejí koledy např. „Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…”

Vyšlehaná žena dává muži barevné vajíčko jako symbol jejích díků a prominutí.

Šlehání symbolizuje předání svěžesti, mladosti, ohebnosti a zdraví mladého proutku. A v některých koutech naší země ženy oplácí vyšlehání mužskému pokolení v odpoledních hodinách, kdy vylévají na muže kbelíky studené vody.

velikonoce-pomlazka

A nyní si pojďme povědět, jak tento krásný svátek jara může ozdobit i naše nehty. :-)

Možností je celá řada a fantazii se meze nekladou, takže jaký druh zkrášlení zvolíte už je jen na vás.

Vybrali jsme pro vás tyto:

3D samolepky

Hned na začátku jsme se zmínili o 3D samolepkách, které jsou snadno k dostání v široké škále motivů zahrnujících např. abstraktní vzory, květiny, zvířata či motivy jednotlivých ročních období. Použít je můžete jak na klasický lak na nehty, tak i na gelové nehty, Rocklac či gel lak. Poté už jen přetřeme top coat lakem a máte hotovo. Jednoduchá vychytávka, která krásně oživí jakoukoliv barvu nehtů.

samolepky-velikonoce-kuratka-m

Hot and cold LED/UV gel

Další z možností, jak si vytvořit netradiční manikúru je pomocí tohoto speciálního gelu, který mění barvu v závislosti na teplotě. Ideální volba pro milovnice gelových nehtů, ale i pro ženy, které mají rády trochu extravagance. Zároveň hot and cold gel můžete vyzkoušet i s glitrovou verzí, která je kombinací třpytu a změny barvy, takže můžete přivítat Velikonoce opravdu stylově.

velikonoce-gel-hot-a-coald

Rocklac

Tento druh laku, který je na bázi gel laku určitě ocení ženy, které chtějí mít svoje nehty krásně upravené během chvilky (10-15 minut), ale očekávají delší životnost než 3dny, která je u většiny klasických laků. Rocklac se vytvrzuje v LED či UV lampě bez nutností používat top coat. Lak vás potěší výdrží až 14dní. A můžete vybírat z více jak 50 odstínů barev, takže si vybere skutečně každý.

vzorkovnik-rocklac-velikonoce

Enii week polish

Novinka, kterou doporučujeme hlavně ženám, které jsou zvyklé na klasické laky na nehty. Enii week polish je na bázi gel laku, nicméně se vytvrzuje na denním světle a stačí vám pouze dvě vrstvy barevného laku a poslední top coat, který zafixuje barvu. Vybrat si můžete z 20 odstínů. Na následné odstranění postačí běžný odlakovač na nehty. A co je samozřejmě nejdůležitější, výdrž tohoto laku je 7 - 10 dní.

kolecko_laku

Velikonoce jako malované vám přeje Nehtík.cz