V Bulharsku frčí hlavně zdobení

Naše nehtíková kolegyně pro vás tentokrát sbírala nehtovou inspiraci v Bulharsku. Jaké nehty tam pořídíte a za kolik? Mohlo by se vám to hodit třeba v létě na dovolené nebo při nějakém prodlouženém víkendu do Sofie.  

"V Bulharsku frčí hlavně zdobení", zjistila naše nehtíková kolegyně Lucie, která navštívila Bulharsko již poněkolikáté. "Bulharky chodí velmi rády upravené, a to se týká oblečení, bot, vlasů i nehtů. Na náš vkus to ale může být někdy až příliš přezdobené. Obecně i oblečení je plné barev, kamínků, perliček, štrasů, zipů. Stejně tak sehnat jednobarevné a jednoduché boty je dost těžké. Nehty mají Bulharky obvykle dlouhé a zdobené. K vidění jsou kamínky, sklíčka, obrázky." 

V hlavním městě Sofii najdete samozřejmě mnoho různých salonů. Obvykle nabízí manikúru a pedikúru. Zajímavé je, že tam nejsou Vietnamci. V salonech pracují Bulharky. V nabídce jsou většinou gelové nehty a gel laky + zdobení. 

Bulharsko_1

Jaké jsou v Sofii ceny? 1 bulharský lev je asi 13 Kč. Lakování nehtů vás vyjde například v nákupním centru u stánku 10 leva, takže zaplatíte v přepočtu asi 130 Kč. Prodlužování gelových nehtů vyjde na 70 leva, takže přes 900 Kč - to je docela dost, co říkáte? Gelové nehty a lakování gel lakem vyjde na 50 leva - to je asi 650 Kč. Mužská manikúra je v Sofii za 15 leva a dámská manikúra za 20 leva - tj. cca 195 resp. 260 Kč. A samozřejmě ceny za zdobení jsou zvlášť - 1 kamínek vás vyjde na 0,5 leva, tj. 6,50 Kč. To je třeba k tomu připočítávat. Malování na jeden nehet je za 2 leva, takže 26 Kč. Některé ceny jsou tedy podobné, některé jsou ale výrazně dražší. A tohle jsou ceny z nákupního střediska, z žádného drahého salonu. 

K cenám je ještě třeba říci, že průměrný plat v Bulharsku je kolem 10 tisíc Kč měsíčně, takže prodloužení za 900 Kč je opravdu drahé a rozhodně si ho tam nemůže dovolit každá žena. 

IMG_0128

V Bulharsku se obvykle domluvíte anglicky, pokud anglicky neumíte, zkuste něco mezi češtinou a ruštinou a možná společnou řeč najdete. Bulhaři jsou k turistům velmi vstřícní, na mnoha turisticky významných místech najdete nápisy i v latince - příjemné je to třeba v metru, protože ne každý by to v bulharštině přečetl. Je třeba říci, že i v sofijském metru je hlášení v bulharštině a v angličtině (to třeba u nás v pražském metru stále nemáme). 

 A pozor na to, že někteří Bulhaři, když říkají ano (tedy "da", stále ještě kroutí hlavou, jako když my myslíme ne :-)